Lezing: Kampdokter

Van Woensdag 23 April 2025 19:30 tot Woensdag 23 April 2025 21:30

Op de valreep als arts afgestudeerd in Utrecht. Daarna direct door naar Westerbork. En van daaruit maakte Isaac Cohensius (1910-1993) een lange en barre tocht door diverse zogenoemde ‘Cosel-kampen’ in de buurt van Auschwitz-Birkenau. Dat waren dwangarbeiderskampen ten behoeve van de Duitse industrie, waar Organisation Schmelt een belangrijke rol speelde. Isaac was daar arts, waar hij een niet te benijden rol vervulde tussen de kampbewaking en collega-gevangenen. De arme Amsterdamse Joden vertrouwden hem vaak niet, terwijl de SS hem als Jood minachtte.

Isaac heeft in minimaal zeven van deze kampen in Silezië gewerkt: Niederkrich, Seibersdorf, Blechhammer, Sankt Anna, Faulbrück, Gräditz, Langebielau-Sportschule (Reichenbach). In Blechhammer ontmoet hij de Poolse zussen Eugenia en Frieda Lemberger. Eugenia bezwijkt aan vlektyfus, Frieda is ernstig verzwakt en haalt het net. Na de oorlog trouwt hij met Frieda. Later emigreren ze naar Israel. Over Westerbork en de eerste drie Cosel-kampen heeft Isaac zijn herinneringen rond 1947 op papier gezet. Hij heeft zijn verhaal nooit meer afgemaakt. Eind 2024 verscheen zijn verhaal postuum bij uitgeverij Verbum met als titel 'Kampdokter'. 

Spreker bij de lezing is Daniël van den Bos, schrijver en leraar recht aan verpleegkundigen en hulpverleners. Hij heeft een grote belangstelling voor Joodse geschiedenis, religie en cultuur. Hij is degene die het verslag van Cohensius terugvond in het archief van het Ghetto Fighter’s House in kibboets Lochamei Hagettaot in Israël. Hij verzorgde in het boek ‘Kampdokter’ ook de inleiding en de beschrijving van het vooroorlogse leven van de hoofdpersoon.

De lezing vindt plaats op woensdag 23 april 2025 in de Smeezaal van het Bartholomeus Gasthuis.

Zaal open 19:00, aanvang 19:30.

Toegang €5.-. Vanaf 8 april 2025 om 10:00 kunt u een kaartje kopen via de knop 'Deelnemen' onderaan deze pagina.